Perły

   
Perły to unikalne w skali światowej kamienie szlachetne, to jedyne klejnoty wytwarzane przez żywe organizmy. Aktualnie wszystkie perły na świecie to perły hodowane, a naturalne perły można zobaczyć w muzeach oraz klejnotach koronnych.

Perły hodowane, to najprawdziwsze perły na świecie często niesłusznie mylone ze sztuczną plastikową biżuterią czy wyrobami perło podobnymi.

Perły hodowlane tak jak ich naturalny odpowiednik wytwarzane są przez ostrygi. Różnica jest taka iż perły hodowlane wytwarzają ostrygi hodowane na farmach w warunkach regulowanych przez człowieka a ziarenko piasku z którego powstaje perła zastępowane jest specjalnym implantem umieszczanym ręcznie przez człowieka.

Rodzaje pereł

Słodkowodne
Perły słodkowodne są wytwarzane przez małże głównie w Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Przeważnie mają słabszy poblask niż perły słonowodne są mniejsze od pereł Akoya a uzyskanie idealnej krągłości jest praktycznie niemożliwe. Ich oryginalne kształty i kolory (występują we wszystkich barwach) a także niska cena w porównaniu do pereł Akoya spowodowały iż są to najczęściej spotykane perły w wyrobach jubilerskich na świecie.

Akoya - słonowodne
Perły Akoya to słonowodne perły hodowane głównie w Japonii i Chinach. Perły te charakteryzują się idealnie okrągłym kształtem, wysokim połyskiem i głębią koloru. Rozmiary szacują się między 2 a 10 mm. Akoya jest najpopularniejszą perła używaną w naszyjnikach i bransoletach. Poblask pereł to przeważnie kolory różu i zieleni co w kombinacji z właściwym kolorem perły daje wrażenie koloru: biały-róż; zieleń, kremowy-róż; zieleń, żółty-zieleń; róż. Przeważnie główna barwa pereł Akoya jest kolor biały, żółty, różowy, kremowy.

Rodzaje biżuterii

Naszyjniki
Naszyjniki są najbardziej klasycznym z wyrobów z pereł zarówno pojedyncze sznury jak i połączenia kilku sznurów to najbardziej popularna forma biżuterii z pereł. Ze względu na długość naszyjniki z pereł mają swoje nazwy:

- Czoker, do 45 cm
- Princessa, od 50 do 55 cm
- Matine, od 60 do 80 cm
- Opera, powyżej 120 cm
Mimo klasycznej formy naszyjnika istnieje możliwość nieskończonej ilości wariantów i wzorów co pozwala na indywidualne kreowanie produktów pod gust i wymagania każdego klienta.

Bransolety
Bransoleta jest najczęściej dodatkiem do naszyjnika, aczkolwiek sama może stanowić ciekawy element kreacji. Podobnie jak w naszyjnikach istnieje wiele wariantów, wzorów oraz ilości sznurów.

Kolczyki
Najsubtelniejszy z dodatków będący dopełnieniem do całości. Również i tutaj istnieje możliwość dobrania różnego rodzaju zapięć: sztyft, wiszące, angielskie...

Pielęgnacja pereł
Aby biżuteria przez pokolenia pozostawała w idealnym stanie, należy odpowiednio o nią dbać. Perłą szkodzi zarówno susza jak i znaczna wilgotność. Powinny być w kontakcie z umiarkowanie wilgotnym powietrzem, szczególnie podczas dłuższego przechowywania. Dla pereł może być szkodliwa długotrwała ekspozycja w silnym oświetleniu np. padającym bezpośrednio od słońca. Stale użytkowane perły narażone są na stopniową dewastację powierzchniową i wewnętrzną.

Unikaj środków chemicznych
Środki chemiczne tj. perfumy, balsamy, kremy, dezodoranty mogą zmatowić lub wręcz uszkodzić powierzchnię pereł. Unikaj stosowania tych środków bezpośrednio na biżuterię a nawet zakładaj biżuterię dopiero po 30 minutach od ich użycia. Natomiast po jej ściągnięciu przetarcie miękką szmatką pomoże usunąć wszelkie zabrudzenia. Perły wymagają starannego i delikatnego posługiwania się nimi. Już przy ich zakładaniu lub zdejmowaniu należy pamiętać o oczyszczeniu rąk i chwytaniu sznura pereł za zapinkę. Okresowo perły powinny być myte delikatnym mydłem.

Perły przechowuj oddzielnie
Radzimy nie przechowywać pereł razem z inna biżuterią zwłaszcza z metali, w ten sposób unikniesz uszkodzenia powierzchni czy rysowania się pereł. Najlepiej systematycznie, w specjalistycznym zakładzie, przewlec perły by uniknąć rozerwania. Supełkowanie zapobiega rozsypaniu i dodatkowo chroni każdą perłę przed wzajemnym zarysowaniem.
   
 
  © Wszystkie prawa zastrzeżone dla Jubiler Art realizacja: adwebmedia
Powered by Quick.Cart